SZUKAJ FIRMY

Branża:
Nazwa:
Adres:
Miasto:
Województwo:
Słowa kluczowe:
Sortuj:
Dodaj swoją firmę
do katalogu firm

 Aktualności 

Doceniamy jakość materiałów budowlanych

Doceniamy jakość materiałów budowlanych
Jak ściany, to przede wszystkim z czerwonej cegły. Jak dach, to z blachy, ale na dachówkę ceramiczną również pojawiają się chętni. W wyborze materiałów, z których powstają nasze domy, jesteśmy raczej tradycjonalistami. Ale równocześnie doceniamy jakość i nie wahamy się zainwestować w produkty wysokiej klasy. A że oferta rynku materiałów budowlanych jest na tyle szeroka, więc ich dobór zależy właściwie tylko od zasobności portfela. Na szczęście dziś rynek jest stabilny i w ostatnim czasie nie zaskakuje swoich klientów, choć kilka lat temu musieli się oni liczyć ze sporymi wahaniami cen.

Polski przemysł materiałów budowlanych na przestrzeni ostatnich 20 lat przeszedł niebywałą metamorfozę i obecnie jest jednym z najnowocześniejszych przemysłów w całej Europie. Tak oceniają tę branżę specjaliści. Natomiast klienci obserwują ją pod kątem cen oraz nowości, jakie pojawiają się w sprzedaży. I jak się okazuje, ostatnie lata na rynku materiałów budowlanych były raczej spokojne. Ze swoistą rewolucją mieliśmy do czynienia w 2007 roku, kiedy to nastąpił gwałtowny brak materiałów, wielu uważa, że był on wprowadzony sztucznie. Wówczas ceny mocno falowały i to kilkukrotnie w ciągu roku. Z czasem sytuacja się ustabilizowała i obecnie nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie takie zawirowania miały się powtórzyć. Ale prawdą jest, że cena materiałów do budowy i wykończenia domu, zależy od kilku czynników. Jednak w dużej mierze wpływa na nią polityka kredytowa prowadzona przez banki. W 2006 i 2007 roku kredytodawcy bardzo swobodnie podchodzili do udzielania pożyczek, a efektem tego był potężny boom inwestycyjny. Dziś eksperci analizujący rynek kredytowy i mieszkaniowy nie przewidują podobnych sytuacji. Raczej nie będzie też takiej zmiany w branży, jaka nastąpiła, gdy zaczęto budować domy z myślą o ich docieplaniu. Wtedy okazało się, że ściana wcale nie musi mieć 40 cm grubości, by dobrze izolowała, lecz należy ją właściwie docieplić. Takie podejście miało ogromny wpływ na rynek, który wówczas zdecydowanie się zmienił.

Stawiamy na profesjonalistów

Branża budowlana zmienia się właściwie każdego roku, choć nie są to zmiany rewolucyjne, co też może być powodem, że wielu nawet nie zauważamy. A tymczasem każde kolejne 12 miesięcy przynosi coś innego. - W ostatnich latach szczególnie widoczne zmiany dokonały się na rynku budownictwa jednorodzinnego - mówi Zygmunt Bijoś, dyrektor Centrum Budowlanego BOZ w Rzeszowie. - Przeszedł on, a w zasadzie ciągle przechodzi, ponieważ ten proces jeszcze się nie zakończył, pewien rodzaj transformacji polegającej na wyeliminowaniu z łańcucha handlowego rzeczywistego inwestora. Jego rolę w kontaktach z handlowcami przejął wykonawca. To on realizuje w imieniu klienta zakupy, nierzadko decydując również o wyborze konkretnego produktu. System gospodarczy budowy domów odchodzi do przysłowiowego lamusa. Wprawdzie zasobność portfela inwestora jest ciągle czynnikiem decydującym przy podejmowaniu decyzji o wyborze systemu realizacji inwestycji, jednakże coraz większa grupa inwestorów powierza realizację swoich domów profesjonalistom.

W ten sposób przyszły właściciel nieruchomości nie musi uczyć się np. szpachlowania czy też malowania, nie musi wykonywać prac pomocniczych. To całkiem inaczej niż kilkanaście lat temu, gdy inwestorzy wiele prac wykonywali samodzielnie lub z pomocą rodziny czy znajomych. Dziś zajmuje się tym wynajęta firma, która nierzadko prowadzi budowę od początku do końca.

Nieustające zmiany zachodzą również na rynku materiałów budowlanych, których oferta nieustannie się poszerza. Choć zdaniem osób z branży, zazwyczaj nie mają one wielkiego znaczenia w ogólnych wynikach sprzedaży. Materiały znane i cenione od lat, wciąż cieszą się największą popularnością, i nawet po okresie zmniejszonego zainteresowania nimi, ponownie są najchętniej kupowane. - Najlepszym przykładem jest chociażby segment materiałów ściennych. Po okresie królowania wyrobów porotheryzowanych, czyli ceramiki przetworzonej, pod wpływem presji zmniejszania kosztów budów, do łask klientów wracają materiały tradycyjne. Coraz liczniejsze grono nabywców znajduje zarówno ceramika nieprzetworzona, jak i pianobeton, zarówno szary, jak i biały. Na rynku inwestycyjnym z kolei można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania silikatem, jako materiałem o dobrych parametrach akustycznych. Z tego względu jest chętnie wykorzystywany jako przegroda pomiędzy sąsiadującymi mieszkaniami - wyjaśnia dyrektor Bijoś z BOZ.

Dobre, trwałe, na lata

W procesie budowy domu, ważną i jednocześnie kosztowną inwestycją jest dach. Możliwości w doborze materiału, którym zostanie on pokryty, jest bardzo dużo, a o ostatecznym wyborze, w głównej mierze decyduje cena. Tanim i stosunkowo trwałym materiałem jest oczywiście blacha. - W naszym regionie ciągle dominującym materiałem jest właśnie blacha, blachodachówka - potwierdza Włodzimierz Cupryś, dyrektor handlowy PCMB w Rzeszowie. - Ale coraz częściej kupowana jest również dachówka ceramiczna. Jest ona materiałem znacznie droższym, ale pomimo ceny, zainteresowanie tym rodzajem pokrycia dachowego wzrasta. Dachówka jest trwalsza, ładniejsza, nadaje całości domu odpowiedniego smaku. Z tego też powodu ci, którzy budują swój dom, nie wahają się zainwestować większych pieniędzy właśnie w ten materiał.

Na jakość stawimy również w przypadku innych materiałów, zarówno do budowy, jak i wykończenia wnętrza. Klienci składów i centrów budowlanych coraz częściej szukają czegoś innego, niepowtarzalnego, nowocześniejszego. Handlowcy przyznają, że najwięcej sprzedaje się materiałów tańszych, ze średniej półki cenowej, i raczej ta sytuacja nie ma szans się zmienić. Ale klientów z większymi oczekiwaniami co do jakości, a z tym w sposób naturalny związana jest także wyższa cena, jest coraz więcej. Wysokiej klasy glazura, ceramika sanitarna, farby, okna czy drzwi, znajdują swoich odbiorców. Klienci liczą, że inwestując w droższe materiały unikną materiałowych bubli, których niestety na rynku nie jest mało. To jedna z bolączek tej branży. Dlatego producenci i handlowcy starają się walczyć z procederem wprowadzania na rynek produktów złej jakości, ponieważ to rzutuje na całą branżę.

Bez cenowych zawrotów głowy

Z rynkiem materiałów budowlanych ściśle powiązane jest wykonawstwo. Okazuje się, że cena robocizny jest w dużym stopniu uzależniona od zakupionego przez inwestora materiału. - Firmy wykonawcze, które montują droższe wyposażenie, muszą odznaczać się większymi kwalifikacjami, więc i koszty ich wynajęcia są wyższe - zwraca uwagę Włodzimierz Cupryś. - Taka jest zależność. Jeśli klient wybiera droższe materiały, np. glazurę łazienkową, to musi wspierać się droższymi fachowcami. Często sam klient prosi wykonawcę o radę przy wyborze materiałów, i bywa, że poleca on te, na których lepiej mu się pracuje. Mogą być oczywiście tańsze, ale równie dobrze mogą być z wyższej półki cenowej. A poza tym zdarza się, że wykonawca widząc, że klient zainwestował spore pieniądze w materiały, odpowiednio więcej liczy za swoje usługi.

Osoby z branży przyznają, że rynek jest dynamiczny, ale niechętnie dają się nakłonić do przewidywania sytuacji na rynku materiałów budowlanych. Twierdzą, że jest to właściwie niemożliwe, gdyż zbyt wiele czynników ma na niego wpływ. Można jedynie przewidywać, na podstawie badań prowadzonych m.in. przez Główny Urząd Statystyczny, że dotychczasowe tendencje się utrzymają, czyli ceny będą nieznacznie rosły. Wiele wskazuje również na to, że największym zainteresowaniem będą cieszyły się materiały stosowane do robót wykończeniowych oraz instalacyjnych, czego skutkiem będzie wzrost ich cen. Jednak obecnie na rynku mamy do czynienia z nadprodukcją materiałów, więc i siłą rzeczy, ceny muszą być konkurencyjne. Dodatkowo rynek ten jest bardzo otwarty i w przypadku jakiegokolwiek braku, istnieją duże możliwości importu materiałów z państw ościennych. A to z pewnością ma spory wpływ na w miarę ustabilizowaną sytuację.

TEKST ANNA OLECH
FOTOGRAFIE TADEUSZ POŹNIAK
 
 
 
źródło: VIP BIZNES&STYL
 
 
 
Data wprowadzenia: 2011-06-06;

Komentarze:

~adasiek
(2011-11-22 10:33)
oj tak ogromne zmiany! chociażby ostatnio czytałem
o pomarańczowym styropianie w kropki! chociaż patrząc na daty artykułów, to miałem po prostu bo jest już na rynku od paru miesięcy.
Twój Nick:
Treść komentarza:
Pozostało znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

SZUKAJ OGŁOSZEŃ

Podkategoria:
Rodzaj
Powierzchnia: od do
Liczba pokoi: od od
Cena: od do
Sortuj:

Dodaj bezpłatne
ogłoszenie

Polecamy agencje nieruchomości

Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem