SZUKAJ FIRMY

Branża:
Nazwa:
Adres:
Miasto:
Województwo:
Słowa kluczowe:
Sortuj:
Dodaj swoją firmę
do katalogu firm

 Aktualności 

Jaka kuchnia

Jaka kuchnia
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Meble nowoczesne, czy tradycyjne niczym w prowansalskim domku? To najczęstsze, ale nie błahe pytania, jakie zadajemy sobie na etapie planowania kuchni w domu lub w nowym mieszkaniu. Bo przestrzeń kuchenna może być mniejsza lub większa, ale zawsze musi być akceptowana przez domowników. Nazywana sercem domu, od zawsze jest miejscem, gdzie się gotuje, bywa że rodzinnie dyskutuje, spotyka przy wspólnych posiłkach, albo po prostu spędza czas z kubkiem herbaty.

Kuchnia, jadalnia i salon tworzące jedną, otwartą przestrzeń, to bodaj najpopularniejsza w ostatnich latach aranżacja wnętrz w wielu domach. Dzięki temu zabiegowi wiele średniej wielkości mieszkań wydaje się optycznie dużo większych, niż są w rzeczywistości. Taki zabieg architektoniczny wymaga jednak spójnego planowania mebli zarówno do kuchni jak i do salonu. Pewnie dlatego najpopularniejsze obecnie są kuchnie „niekuchenne”. Chodzi przede wszystkim o to, żeby meble nie przypominały tradycyjnej kuchni z nudnym ciągiem szafek dolnych i wiszących, a co gorsza, po obu stronach, ale były elegancką zabudowy. Nie oznacza to oczywiście, że kuchnia ma upodobnić się do salonu! Ma być jednak nowoczesna, prosta i elegancka, modne meble kuchenne najlepiej, żeby w niczym nie przypominały tradycyjnych kuchennych szafek. Raczej dwie lub trzy olbrzymie bryły geometryczne, które pełnią funkcję ściennej szafy, czyli kredensu, zblokowanych szafek i szuflad oraz bywa i „wyspy”, czyli stołu, albo blatu kuchennego na środku pomieszczenia.

- Fotografie eleganckich, nowoczesnych i wygodnych kuchni zamieszczane w gazetach, Internecie, telewizji mocno kształtują gust klientów, a ci bardzo świadomie wybierają meble kuchenne. Nie chcą typowych meblościanek, jakich najwięcej w dużych sklepach z wyposażeniem do domu, wolą indywidualne projekty dopasowane do powierzchni i stylistyki domu, lub mieszkania. Dominuje elegancka nowoczesność. Fornirowane fronty mebli łączone są ze szkłem i aluminium – mówi Beata Szczygieł, właścicielka firmy Mestol.

Kolory w kuchni są bardzo różne; odważne czernie, czerwienie, zielenie, żółcie, albo nieśmiertelna biel. Niekiedy kolorystyka jest skontrastowana; meble są jasne – beżowe, kremowe lub białe, natomiast blaty o znacznej grubości ( 6 cm - 8 cm) – czarne lub ciemnobrązowe. Modne są również kolory ziemi oraz ciepłe odcienie – cappucino, cafe latte, karmel.

Elegancki minimalizm i styl rustykalny

Zwolennicy minimalizmu, a także wielbiciele przestrzeni, sięgają po rozwiązania lekkie, proste w formie, ale praktyczne. Pierwsze wrażenie - połączenie drewna, kamienia, szkła, chromu - daje poczucie pozornej niestosowności, a mimo to świetnie zgrywają się w formie i funkcjonalności.

Nieśmiertelny jest oczywiście tradycyjny styl prowansalski, zwany też rustykalnym lub angielskim. W takiej aranżacji meble zawsze mają jasne kolory, często malowane są kryjącą farbą na kolor kremowy, niekiedy z patyną, lub efektami starzenia. Płyciny frontów są drewniane, oparte na konstrukcji ramowej, zdobione frezami. Uzupełnieniem tej stylistyki są uchwyty metalowe, z patyną, imitujące kute, albo ze wstawkami z porcelanki. Tradycyjna forma też może być funkcjonalna, wygodna i elegancka.

We współczesnej kuchni style i materiały można łączyć, a niewielką przestrzeń zagospodarować tak, by była praktyczna i spełniała wszystkie funkcje, które kuchnia spełniać powinna. Dlatego urządzając najpiękniejszą nawet kuchnię dobrze jest pamiętać o ergonomii tego miejsca, tak by zaoszczędzić czas i energię przebywających w nim osób. Kuchnię warto podzielić na kilka sfer: przechowywania zapasów i naczyń (lodówka, szafki), zmywania (zmywarka, zlew, kosz na śmieci), przygotowywania posiłków (blat roboczy, naczynia i sprzęt AGD) oraz gotowania (piekarnik, garnki, patelnie, pokrywki itp.). Blaty i sprzęty kuchenne powinny być ustawione w kuchni w takiej właśnie kolejności. Lodówka, szafki i spiżarka powinny znajdować się jak najbliżej wejścia do kuchni, aby od razu po wejściu z zakupami móc je umieścić na odpowiednich miejscach. Obok warto umieścić zlew, a pod nim kosz na odpadki. Po drugiej stronie zlewu znajduje się idealne miejsce na blat roboczy, przeznaczony do przygotowywania posiłków. W szafkach nad nim można przechowywać produkty wykorzystywane do przygotowywania dań. Obok blatu jest miejsce na kuchenkę. Blat roboczy kończy miejsce do odstawiania gotowych posiłków.

Ramka


Kuchenna wyspa, czyli płyta kuchenna obudowana blatem, zlewozmywak albo tylko blat roboczy umieszczony na stelażu lub wbudowany w szafki. Na wyspie można urządzić miejsce do jedzenia – wystarczy ustawić barek lub niższy stolik śniadaniowy. W kuchni z wyspą można mieć do niej dostęp z kilku stron, dlatego nawet kilka osób może uczestniczyć w gotowaniu obiadu. Co więcej, nie tylko rodzinę, ale i przyjaciół możemy zapraszać do wspólnego przygotowania potraw, a zwykłe siekanie warzyw staje się zajęciem towarzyskim. Sama wyspa nie musi być duża, ale wokół niej trzeba sporo miejsca. Jeśli dysponujemy wąziutką kuchnią, zapomnijmy o zabudowie na wyspie. Między nią a ścianami lub przyścienną zabudową musi być zachowany odpowiedni odstęp – przy wyspie i szafkach musimy wygodnie się przemieszczać, ale także swobodnie poruszać: obracać się, schylać, sięgać po naczynia i produkty. Minimalna odległość wyspy od szafek lub ścian wynosi 90 cm, ale będzie wygodniej, jeśli będzie ona większa. W przypadku kuchni otwartej wyspa może wyznaczać granicę między kuchnią a salonem: wówczas pomieszczenie kuchenne nie musi być tak obszerne, jak w przypadku kuchni zamkniętej.

Tekst Aneta Gieroń
Fotografie Tadeusz Poźniak, archiwum firmy Mestol
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tagi: kuchnia , meble , mieszkanie , domek ,
Data wprowadzenia: 2011-03-11;

Komentarze:

Twój Nick:
Treść komentarza:
Pozostało znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

SZUKAJ OGŁOSZEŃ

Podkategoria:
Rodzaj
Powierzchnia: od do
Liczba pokoi: od od
Cena: od do
Sortuj:

Dodaj bezpłatne
ogłoszenie

Ostatnio dodane ogłoszenia:


» Zobacz wszystkie ogłoszenia

Polecamy firmy budowlane