SZUKAJ FIRMY

Branża:
Nazwa:
Adres:
Miasto:
Województwo:
Słowa kluczowe:
Sortuj:
Dodaj swoją firmę
do katalogu firm

 Aktualności 

Przedwojenne kamienice - inspiracja czy zapomniany byt?

Przedwojenne kamienice - inspiracja czy zapomniany byt?
 Z czym się kojarzą przedwojenne kamienice? Zazwyczaj, niestety, z niczym dobrym. Zwłaszcza w mieście tak trudnym architektonicznie jak Warszawa, która na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat radykalnie zmieniła swe oblicze. Bohaterska obrona stolicy w 1939 roku okazała się jedynie przedsmakiem tego, co przyniosło miastu Powstanie Warszawskie. Potem nowa władza odziedziczyła dymiące i naszpikowane niewypałami ruiny, na których zbudować postanowiła wzorową socjalistyczną metropolię. Rzecz jasna nie było w niej miejsca dla wyjątkowo źle kojarzących się starych kamienic, stanowiących symbol minionej i, zdaniem ówczesnych przedstawicieli rządu, niechlubnej epoki.
 

Te wyparte zostały przez trasy zaprojektowane pod urządzanie pochodów, olbrzymie betonowe blokowiska, z których jak pisał Leopold Tyrmand „komunistyczne termity machać będą chusteczkami przewalającym się pod ich termitierami tłumom i transparentom” i nieśmiertelny Pałac Kultury i Nauki, o który boje toczą się po dzień dzisiejszy. Potem władza, która przyszła ze wschodu przeminęła. Wraz z nią nie zniknęła jednak chaotyczna filozofia architektoniczna tak specyficzna dla naszej stolicy. Biurowce i apartamentowce opanowały miasto w sposób równie dziki, nieprzemyślany i bezplanowy jak ich socjalistyczni poprzednicy, na wpół zdumiewając, a na wpół strasząc turystów z Europy nienawykłych do tego, że tak może wyglądać miasto mające być wizytówką cywilizowanego wydawałoby się kraju, z ogromnymi aspiracjami w świecie…

 

Tymczasem ocalałe stare kamienice, których najwięcej zachowało się na Pradze, obrosły brudem, ubytkami w elewacjach i niechlubnymi legendami na temat zachowania i obyczajów ich lokatorów. O dziwo jednak nie straciły one swego piękna, coraz bardziej i coraz częściej przyciągając uwagę, architektów, artystów i niejednego projektant wnętrz warszawa. To, że uszły one uwadze wszelakich „budowniczych stolicy” zawdzięczają odległej od centrum miasta pobocznej lokalizacji, z którą łączą się rzadkie w Warszawie zjawiska takie jak spokój i cisza. Inną ich zaletą okazuje się kojący, nieznany od czasów powojennych ład, planowość i funkcjonalność starych zabudowań mieszkalnych. W końcu doczekaliśmy się również czasów, iż kiepski stan techniczny przedwojennych kamienic stał się dla wielu osób zaletą, a nie wadą. Rzecz jasna, zaletą finansową. Przedwojenne mieszkania mają w sobie coś, co pobudza wyobraźnie i stanowi znakomite pole dla różnego rodzaju eksperymentów stylistycznych i dekoratorskich. Trzeba przyznać, że dla osób z wyobraźnią i odpowiednią ilością gotówki mogą okazać się znakomitą możliwością urządzenia czegoś naprawdę oryginalnego,a przy tym krańcowo odległego od standardu masowo budowanych apartamentów.

 

Czy przyszłość kryje się w starych przedwojennych kamienicach? Coraz więcej faktów sugeruje, że tak może być w istocie. Tereny gdzie się uchowały już dawno przestały być peryferyjne i odległe, ceny mieszkań okazują się nierzadko bardzo atrakcyjne, zaś architekci, styliści, projektanci wnętrz czy artyści mogą liczyć coraz częściej na preferencyjne ceny ze strony władz i właścicieli nieruchomości szukających sposobów na zmianę oblicza kulturalnego, takich straszących dotąd nawykami i sposobem bycia mieszkańców, rejonów.

Najbardziej cieszy zaś, że najwyraźniej odżywa duch starej przedwojennej Warszawy, która przestaje być domem wyłącznie dla jednego typu artystów – tych od złodziejskiego fachu.

 

 

Data wprowadzenia: 2014-09-16;

Komentarze:

Twój Nick:
Treść komentarza:
Pozostało znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

SZUKAJ OGŁOSZEŃ

Podkategoria:
Rodzaj
Powierzchnia: od do
Liczba pokoi: od od
Cena: od do
Sortuj:

Dodaj bezpłatne
ogłoszenie

Polecamy agencje nieruchomości

Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem