SZUKAJ FIRMY

Branża:
Nazwa:
Adres:
Miasto:
Województwo:
Słowa kluczowe:
Sortuj:
Dodaj swoją firmę
do katalogu firm

 Aktualności 

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sufity podwieszane stały się ostatnio niemal nieodłącznym aspektem wystroju wnętrz. W projektach domów jednorodzinnych stosowane są chętne jako ścianki działowe. Na czym polega ich mechanizm oraz sposób montażu?
 
 

Płyty gipsowo - kartonowe to nic innego jak warstwa gipsu obustronnie oklejona kartonem. Jest to materiał ekologiczny, zatem zyskuje coraz większe uznanie wśród użytkowników. Do tego wykonane z niego sufity podwieszane, w zależności od pomysłowości, mogą być chlubą domu i stanowić o jego atrakcyjności.

Podwieszenie sufitu na ruszcie jednopoziomowym polega na zamocowaniu płyt gipsowo - kartonowych do konstrukcji, która składa się z metalowych profili. Istnieją różne rodzaje płyt. Podział dotyczy pomieszczeń, w jakich mogą być stosowane. Jeśli bowiem są to pomieszczenia, w których istnieje spora wilgotność, typu łazienka, kuchnia, płyty muszą być w kolorze zielonym, natomiast w pomieszczeniach suchych montuje się płyty białe.

Najważniejszą sprawą jest określenie wysokości sufitu. Wpływ na wysokość ma kilka informacji, przede wszystkim, co zamierzamy ukryć w części podsufitowej, czy będą to tylko kable związane z oświetleniem, czy też kable od pozostałych instalacji lub też wentylacji. Jeśli będzie to opcja pierwsza, wystarczy aby odstęp miał ok. 12 cm, ale już w drugim przypadku odstęp musi wynosić ok. 20 cm.

Jeśli podejmiemy się próby zainstalowania sufitu podwieszanego musimy zakupić niezbędne materiały oraz narzędzia: elektryczny wkrętak, wiertarkę, poziomicę, kątową szlifierkę do cięcia profili, nożyce do cięcia metalu oraz drugie do cięcia płyt gipsowo- kartonowych, nitownicę do kołków rozporowych oraz same kołki, płyty gipsowo- kartonowe, metalowe profile, wkręty samogwintujące do metalu oraz wkręty samogwintujące do płyt gipsowo- kartonowych. Równie potrzebne są wieszaki kotwowe, haki i łączniki krzyżowe.

W czasie wieszania sufitu z płyt gipsowo- kartonowych najważniejsza jest właściwa kolejność wykonywanych prac. Przede wszystkim należy narysować linię, do której to będą mocowane profile przyścienne. Kiedy mamy już wyrysowane linie można przejść do montażu profili przyściennych, do czego posłużą kołki szybkiego montażu. Odstęp, który musi być zachowany pomiędzy kołkami to 50 cm.

Wykonuje się otwory w ścianie oraz profilach, a następnie przy pomocy kołków lub też wkrętów samogwintujących przymocowuje profile przyścienne. Zamontowane już profile ścienne tworzą tzw. konstrukcyjny poziom sufitu.

W dalszej części prac, za pomocą haków, montuje się profile do stropu. Na początku haki mają formę metalowej taśmy, a następnie schyla się je w kształt litery U. Powstaje w ten sposób hak o długości ok. 12 cm, który mocuje się do stropu, za pomocą dwóch kołków rozporowych. Jest to bardzo trwały rodzaj mocowania, lepszy aniżeli mocowanie haków za pomocą wkrętów samogwintujących. Między hakami musi być odległość około 60 cm, co jest połową standardowej płyty. Natomiast odległość między hakami, wzdłuż profili to 1 m.

Jeżeli chcemy zawiesić sufit na minimalnej odległości od sufitu to wystarczy zamontować w stropie haki podtrzymujące profile połączone ze sobą wkrętami samogwintującymi przez otwory perforacji.

Jeśli jednak odległość ma być większa, standardowe haki nie wystarczą. Należy użyć regulowanych wieszaków kotwowych z prętami mocującymi, które to montuje się pionowo do stropu i podtrzymują one ruszt sufitu na właściwej wysokości. Każdy pręt zakończony jest tzw. oczkiem, przez które, za pomocą kołków, jest wczepiony do stropu. Zakotwiony pręt trzeba odgiąć pod kątem prostym. Kolejno, od dołu należy włożyć wieszaki kotwowe. W spodniej części wieszaka znajdują się haki, na których to zaczepia się wewnętrzne krawędzie profili i tak oto trzymają one cały profil.

Płyty gipsowo - kartonowe GK mocowane są do profili za pomocą wkrętów samogwintujących co 25 cm. Kiedy wkręca się wkręt, przewierca się profil oraz płytę, łącząc je w ten sposób. Należy pamiętać o mocnym przyciskaniu do siebie krawędzi kolejnych nakładanych płyt. Między ścianą, a ostatnią płytą musi być kilka milimetrów odstępu.

 

 

Data wprowadzenia: 2014-10-06;

Komentarze:

Twój Nick:
Treść komentarza:
Pozostało znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

SZUKAJ OGŁOSZEŃ

Podkategoria:
Rodzaj
Powierzchnia: od do
Liczba pokoi: od od
Cena: od do
Sortuj:

Dodaj bezpłatne
ogłoszenie

Polecamy firmy budowlane

Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem